• Ostuga üle 0 € tasuta SmartPost
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
  • Ostuga üle 0 € tasuta SmartPost
  • Soodsamad hinnad kui poes
  • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

10 põhjust olla aktiivsem

10 põhjust olla aktiivsem

10 head põhjust olla kehaliselt aktiivsem
Inimese keha on loodud nii, et see vajab kehalist aktiivsust, et püsida vormis ja terve. Ilma liikumiseta lihased, luud ja elundid manduvad. Vastupidavuse kõrval tuleks treenida ka jõudu ja liikuvust.

Mis tahes füüsiline tegevus, mis kestab kauem kui 20-30 minutit ja mis on madala või keskmise pulsisagedusega liigitub vastupidavustreeningu alla. Vastupidavustreeningu alla kuuluvad näiteks sörkjooks, kepikõnd, jalgrattasõit, ujumine või matkamine.

1. Rikastage ennast hapnikuga
Iga kehalise aktiivsuse vorm suurendab hapnikutarbimist. Selge märk sellest on kiirenenud hingamine. Isegi pooletunnine kiire kõnd võib neljakordistada Teie hapnikutarbimist. Arterid ja veresooned laienevad, võimaldades rohkem verd ja seetõttu ka rohkem hapnikku lihastesse transportida. Mida rohkem on hapnikku, seda paremini saavad rakud süsivesikuid ja rasva energiaks muundada. See aga toimib ainult siis, kui kehaline koormus kestab kauem kui 20-30 minutit ja on madala kuni keskmise pulsisagedusega. Kuna kõik rakud vajavad hapnikku – kaasaarvatud aju – parandab sportimine ka keskendumisvõimet.

2. Tugevdage oma südame-veresoonkonda
Kõlab ehk paradoksina, aga regulaarne kehaline aktiivsus säilitab südant, mis pikemas perspektiivis töötab säästlikumalt. Rahulik vastupidavustreening suurendab südame mahtu. Seda põhjusel, et süda pumpab iga löögiga suurema koguse verd läbi keha. See reguleerib puhkeoleku pulsisagedust ja vererõhku. Te peaksite siiski vältima südame ülekoormamist! Jookske vaid sellises tempos, et olete suuteline vestlema. Isegi mõõdukas kehaline liikumine vähendab südameinfarkti riski 30 protsendi võrra. Juba mõne nädala pärast märkate, et Te ei väsi nii kiiresti ja saate paremini hingata.

3. Stimuleerige oma ainevahetust
Kuna kehalise aktiivsuse ajal tarbib keha rohkem energiat, stimuleeritakse rasvaainevahetust ja suhkruainevahetust. Koos kaalulangetamisega alandatakse ka veresuhkru ja “halva” LDL kolesterooli taset. LDL kolesterool on peamine ateroskleroosi põhjustaja. Samuti tõstab kehaline aktiivsus HDL kolesterooli taset – valgud, mis aitavad üleliigse kolesterooli eemaldamisega verest ära hoida ateroskleroosi teket.

4. Langetage kaalu
Selleks, et kilosid kaotada, tuleb põletada rohkem kaloreid kui sisse sööte. Siin tuleb sportimine appi kolmel tasandil: kehaline aktiivsus kiirendab Teie ainevahetust, mistõttu põletate treeningu ajal tavalisest rohkem süsivesikuid ja rasva. Pärast füüsilist pingutust aga töötab Teie ainevahetus endiselt mõnda aega kiiremini. See põletamise järelmõju aitab Teil kaalu langetada isegi siis, kui olete tagasi diivani peal. Regulaarne spordiga tegelemine suurendab ka lihasmassi. Mida rohkem lihaseid Teil on, seda rohkem energiat Te kulutate – see kiirendab taaskord ainevahetust ja suurendab põhiainevahetuse taset*.

* Põhiainevahetuse tase on energiahulk, mida inimene vajab keha funktsioonide toimimiseks puhkeolekus. See sõltub teguritest nagu sugu, kaal jne. Tegutsemiseks vajalikku energiahulka nimetatakse koormusaegseks ainevahetuseks. Erinevalt põhiainevahetusest muutub koormusaegne ainevahetus vastavalt sellele, kui intensiivselt keha töötab.

5. Aktiveerige immuunsüsteem
Inimesed, kes tegelevad vabal ajal spordiga, ei haigestu nii tihti kui inimesed, kes aktiivse eluviisi ees tagasi kohkuvad. Seda põhjusel, et nende immuunsüsteem on 30-50 protsendi võrra tugevam. Füüsiline tegevus põhjustab väikesi rebendeid ja põletikku lihastes ja maos, mis aga koheselt paranevad. Nende tööle hakkamisel nuhib meie immuunsüsteem välja bakterid, mürgid ja muud võõrkehad ning muudab need kahjutuks. See tugevdab pikemas perspektiivis meie immuunsüsteemi.

Üks tund enne igasuguse spordiga tegelemist ei tohiks süüa, muidu võivad tekkida lihaskrambid.

6. Suurendage oma lihasjõudu
Kõik kehalise liikumise vormid nõuavad jõudu ja koordinatsiooni. Ent pärast 30. eluaastat hakkab meie lihasmass vähenema ja sealt edasi kaotame me iga kümne aastaga kümme protsenti oma jõust. See puudutab eelkõige neid lihaseid, mida me tänapäeva elustiili juures nii regulaarselt ei kasuta – käsivarre lihased, rinnalihased, õla- ja seljalihased. Õnneks saab seda protsessi siiski edasi lükata ja isegi ümber pöörata. Süsteemne taastamisprogramm tagab tugeva selja, sirge kehahoiaku ja hea liikuvuse kuni vanaduspõlveni välja.

Ostukottide kandmine, riidekapi otsast kohvri alla tõstmine, diivani alt koristamine - ka kõige lihtsamate ülesannete sooritamiseks vajame me oma igapäevaelus jõudu ja liikuvust.

7. Olge liikuv

Seiske sirgelt ja katsuge sõrmedega põrandat puudutada. Seda tehes ärge kõverdage jalgu. Kas saate sellega hakkama? Mis on lihtne laste jaoks, muutub vanemaks saades järjest raskemaks. See on tingitud lühenenud lihastest ja jäikadest liigestest. Vastavad venitusharjutused ja aeroobika parandavad Teie liikuvust.

8. Tugevdage oma luid
Meie luud vajavad samuti kehalist aktiivsust, vastasel juhul muutuvad nad hapraks. Juba ainuüksi Saksamaal põeb seitse miljonit inimest osteoporoosi, luumassi järkjärgulist vähenemist. On tõsi, et igasugune füüsiline tegevus tugevdab luid, kuid kõige efektiivsem on jõutreening. Järgnev kehtib samuti luude kohta: esimesed 30 aastat toimub kehas peamiselt luude arenemine, pärast seda aga hakkavad luud hõrenema. Samuti: neil, kes lapsena saavad piisavalt kehalist aktiivsust, on osteoporoosi haigestumise risk väiksem.

9. Olge õnnelikud ja lõõgastuge
Liikumine on palsam hingele. Läbi metsa joostes või basseinis edasi-tagasi ujudes vallandab keha rohkem õnnehormoone. Koos paranenud vereringe ja suurenenud hapnikuvaruga vähendame stressi, parandame oma vaimset võimekust ja tunneme ennast üldse palju tervemana. Regulaarne kehaline aktiivsus on väga tõhus antidepressant ja hoiab ära ka väsimuse, nukrameelsuse ja depressiooni tekkimise. Te ei ole mitte ainult füüsiliselt vormis, vaid ka vaimselt ja emotsionaalselt tasakaalus.

Inimesed, kes liiguvad, saavad elult rohkem. Liikumine aitab Teil püsida vormis, sale, noor ja terve. Te lihtsalt tunnete ennast paremini ja rohkem tasakaalus olevana.

10. Jääge nooreks
Kes meist ei unistaks kõrge vanuseni vormis ja terve püsida? Kehaline aktiivsus vähendab bioloogilist vanust ja 40 aastane inimene võib näida kahekümnesena! Silmnähtavad tulemused on prink keha ja sile nahk. Te tunnete end jõulisemana, enesekindlamana ja atraktiivsemana – see on igavese nooruse allikas!

loe ka 10 valearusaamast...